اجماع فعالان بازار بر دامنه نوسان پویا و حذف پدیده صف نشینی

 در News, اخبار, بازار سرمایه

مدیر عملیات بازار شرکت فرابورس با اشاره به مزایا و معایب دامنه نوسان در بازار سرمایه گفت: تقریبا همه فعالان بر دامنه نوسان پویا اجماع دارند و اگر شرایط آن فراهم شود، صف نشینی ها کمرنگ خواهد شد.

 

  • به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمد صادق غزنوی با اشاره به مزایا و معایب دامنه نوسان در بازار سهام به برنامه به وقت تحلیل گفت: افزایش دامنه نوسان، درجه نقدشوندگی سهم را بالا می برد ولی در عین حال در بازارهای اکیدا صعودی یا نزولی می تواند آسیب زننده باشد و دارایی افراد را تحت تاثیر قرار دهد .
  • وی افزود: حضور معامله گران حرفه ای که بتوانند در شرایط خاص احساسات را کنترل و بر اساس منطق تصمیم گیری کنند از جمله لوازم و پیش نیازهای افزایش یا حذف دامنه نوسان است . سفته بازی الزاما مذموم نیست و نباید به آن نگاه منفی داشت چرا که در بسیاری از اوقات به نقدشوندگی بازار کمک می کند

  • این مقام مسئول افزایش یا حذف دامنه نوسان را بسته به نماد ، وضعیت شناوری آن و دیگر مولفه ها برای سهم های مختلف متفاوت دانست و ادامه داد: اکنون در فرابورس صندوق ها دامنه نوسان ۱۰ درصدی دارند و چهار یا پنج سهم نیز با این دامنه نوسان معامله می شوند . اجرای دامنه نوسان پویا اتفاق خوبی است که از حرکت های ناگهانی در یک سهم جلوگیری می کند .
  • غزنوی با بیان اینکه تقریبا همه فعالان بازار سرمایه بر دامنه نوسان پویا اجماع دارند، عنوان کرد: پدیده صف نشینی نتیجه دامنه نوسان ایستا است و در صورت فراهم سازی شرایط و امکان عملیاتی شدن آن در سامانه معاملات ، صف نشینی ها کمرنگ و کمرنگ تر خواهد شد . امروزه اکثر بورس های پیشرو دامنه نوسان پویا را اجرا می کنند و به نتایج خوبی هم رسیده اند اما قبل از هرچیز زیرساخت ها را فراهم کرده اند .

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید