اثر معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از سود آمار جالب مجوزها و عرضه های اولیه

 در News, اخبار, اقتصادی, بازار سرمایه

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس به بورس پرس اعلام کرد:

اثر معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از سود + آمار جالب مجوزها و عرضه های اولیه

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس با اعلام توضیحی از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌ها از سود انباشته از صدور مجوز ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی افزایش سرمایه ۱۷۶ شرکت طی ۹ ماه خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی بیگ زاده درباره پیشنهاد سازمان به کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر مشوق مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌ های پذیرفته شده در بورس و فرابورس از سود انباشته به بورس پرس گفت: این موضوع در سال 97 هم بر اساس جواز قانونی اجرا شده بود اما مدت زمان آن محدود و مربوط به یک سال بود.
وی ادامه داد: طبق پیشنهاد جدید و در صورت تصویب مجلس ، معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از سود انباشته ، تبدیل به قانون شده و در قانون بودجه لحاظ خواهد شد. این موضوعات به نگه داشت سرمایه در شرکت ها و کمک به تامین سرمایه در گردش شرکت ها کمک شایانی خواهد کرد.

این مقام مسئول درباره آمار 9 ماهه افزایش سرمایه شرکت های بورسی و فرابورسی هم به بورس پرس توضیح داد: از ابتدای سال تا پایان آذر برای 176 شرکت مجوز افزایش بیش از 100 هزار میلیارد تومانی صادر شده که معادل کل سال گذشته بود و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان از رشد 325 درصدی دارد.

بیگ زاده افزود: این حجم از مجوز افزایش سرمایه ها در 9 ماه سال جاری از سه محل سود انباشته با 36 درصد ، مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها با 35درصد و مطالبات حال شده سهامداران وآورده نقدی و مابقی با 17 درصد تامین شده است .

وی با اعلام پذیره نویسی بیش از 114.7 هزار میلیارد تومانی انواع اوراق بدهی ( اوراق اجاره ، مرابحه ، رهنی ، سلف موازی استاندارد، منفعت و مرابحه عام ) ادامه داد: طی 9 ماه منتهی به آذر بالغ بر 23.9 هزار میلیارد تومان اوراق شرکتی و مربوط به بخش خصوصی منتشر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با 7هزار میلیارد تومان 202 درصد بیشتر است.

میلانی ادامه داد: عرضه اولیه ها هم در دوره نه ماهه سال جاری بالغ برای 28 هزار میلیارد تومان بود. این در حالی است که کل عرضه های اولیه سال گذشته بورس و فرابورس 5.3 هزار میلیارد تومان بوده که نشان از رشد بیش از 5 برابری عرضه های اولیه درسال جاری دارد .

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید