دلایل گرانی دو تا سه برابری سیمان در بازار و پیش بینی کاهش قیمت ها

 در News, اخبار, اقتصادی, بازار سرمایه

«امروز در بازار سرمایه مشکلات زیادی وجود دارد که مقام ناظر نمی‌تواند به آنها رسیدگی کند.
باابلاغیه جدید، قیمت ها کاهش خواهند یافت.
ابراهیم غلام زاده مدیرعامل شرکت سیمان لامرد با اشاره به اظهارات وزیر صنعت در بهمن سال گذشته مبنی بر مخالفت با قیمت دستوری سیمان و موافقت شفاهی با افزایش نرخ این محصول به تسنیم گفت: عدم اجرای این موضوع توسط معاونین وزارت صنعت باعث تلاطم سه ماهه اخیر بازار سیمان شده است . وی افزود: تا اواخر اسفند به بهانه نیاز به کار کارشناسی بیشتر، اجرای دستور وزیر به تعویق افتاد. توافق جهت فرمول محاسبه قیمت سیمان به نسبت یک به 30 فولاد یا درصدی از قیمت فوب سیمان صادراتی نهایی شده بود اما با تغییر معاونت صنایع معدنی وزارت صنعت به سرانجام نرسید….

 

او بعد از تعطیلات نوروز هم رئیس جمهور اعلام کرد تا انتخابات چیزی گران نشود و با دستور وی جرات تصمیم گیری از همه سلب شد.این تولیدکننده سیمان ادامه داد: مسکوت ماندن این موضوع در حالی انجام شده که ستاد تنظیم بازار با توجه به افزایش سه برابری قیمت گاز کارخانه های سیمان و‌ حقوق و قطعات و حمل و‌نقل و ….. با افزایش 40 درصدی موافقت کرده بود. در بازه زمانی 9 بهمن تا 30 فروردین ، فعالین حوزه ساخت و ساز که افزایش قیمت قابل توجهی را پیش بینی می‌کردند ، مصرف و‌ تقاضا را افزایش دادند تا به گرانی نخورند و بعضاً مصرف ماه های آینده را ذخیره و انبار کردند. البته این افزایش تقاضا در بهمن و اسفند باعث شد بازار بهم ریخته شود.
غلام زاده عنوان کرد: معمولا درصد مصرف سیمان پاکت به فله 20 یا 30 درصد است که در این 3 ماه به حدود 50 درصد افزایش یافت و یکی از علل آن را می توان ذخیره کردن دانست چراکه سیمان پاکت راحت تر از فله امکان ذخیره شدن دارد… فزایش تقاضای سیمان به افزایش تقاضای حمل هم منجر شده است. با توجه به تفاوت قیمت زیاد سیمان درب کارخانه تا مصرف کننده حضور دلالان پررنگ و بازار دلالی گرم شد و گاها کد سیمان بین چند نفر دست به دست می‌شود و نهایتا با قیمت گرانتر دو تا سه برابری به دست مصرف کننده می رسید.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید