اقدامات محدودسازی دسترسی برخط کدهای معاملاتی

 در News, اخبار, بازار سرمایه

معاون فرابورس با اشاره به اقدامات محدودسازی دسترسی برخط کدهای معاملاتی از رفع محدودیت ۹۰ و ۸۰ درصدی ۴۷۰۰ و ۱۲۰۰ کد با ورود سفارش با حجم نامتعارف و ایجاد و حذف گسترده سفارش خبر داد.

 

سروش خواجه حق‌وردی با بیان اینکه محدودسازی دسترسی برخط کدهای معاملاتی به بازارهای فرابورس با هدف صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران بوده و حق معامله این افراد سلب نشده به سنا گفت: اما سفارش های این افراد از طریق معامله‌گران دارای مجوز و آموزش‌ دیده به سوی هسته معاملات هدایت شده است.
طبق ماده ۱۲ دستورالعمل اجرایی معاملات برخط، کارگزاری‌ها در صورت مشاهده اقداماتی مغایر با شفافیت و منصفانه بودن بازار یا سایر اقداماتی که ناقض قوانین و مقرارت بازار سرمایه است، می‌توانند اقدام به محدود کردن دسترسی برخط مشتریان کنند. در تبصره این ماده نیز این اختیار به سازمان بورس، فرابورس و بورس داده شده است.

 

از ۲۱ دی‌ سال ۹۸ تاکنون فرابورس اقدام به محدودسازی دسترسی برخط دو دسته از کدهای معاملاتی کرده است. دسته اول اقدام به ارسال سفارش با حجم‌های نامتعارف برای پوشاندن مظنه‌های قابل رویت می‌کردند که با توجه به نمایش ۵ مظنه در دسترسی عادی مشتریان برخط منجر به اخلال در شفافیت دفتر سفارش می‌شد. دسته دوم نیز اقدامات معاملاتی مانند ایجاد و حذف گسترده سفارش، پیش‌دستی در معاملات (Front-running)، معامله بصورت رنج مثبت یا منفی و انجام معامله در طرف مقابل و … داشتند.
حدود ۴۷۰۰ کد معاملاتی به جهت ورود سفارش با حجم نامتعارف محدود شده بودند که از این میزان، امکان رفع محدودیت دسترسی بیش از ۹۰ درصد از آنان به شرکت‌های کارگزاری پس از اخذ تعهد، اعلام شده بود و در دسترسی برخط نیز بیش از ۱۲۰۰ مشتری به دلیل انجام اقدامات دسته دوم محدود شده بود که محدودیت دسترسی بیش از ۸۰ درصد آنان رفع شده بود. اقداماتی از قبیل محدودسازی دسترسی برخط کدهای معاملاتی و فرایندهای مرتبط با آن از سوی سازمان بورس، بورس تهران و فرابورس بصورت مجزا پیگیری می‌شود.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید