مقاومت همتی در برابر کاهش تصنعی نرخ ارز و احتمال عزل توسط رییس جمهور

 در News, اخبار

مقاومت همتی در برابر کاهش تصنعی نرخ ارز و احتمال عزل توسط رییس جمهور

طبق شنیده ها رییس بانک مرکزی در روزهای اخیر با افزایش فشار رییس جمهور برای ارز پاشی ۲ میلیارد دلاری و تسعیر ۳۷۵ هزار میلیارد تومانی ارز و مقاومت در این خصوص در آستانه عزل قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از اصلاحات نیوز، اخبار رسیده حاکی از تشدید فشارهای روحانی به بانک مرکزی برای تسعیر ارز به میزان ۳۷۵ هزار میلیارد تومان به منظور ترازکردن بودجه دولت و تزریق ۲ میلیارد دلار ارز برای کاهش تصنعی نرخ آن در آستانه انتخابات است. این فشارها در ۶ ماهه گذشته با مقاومت همتی ناکام مانده اما با توجه به نزدیک شدن به پایان دولت افزایش پیدا کرده و روحانی تلاش دارد به هر نحو ممکن بانک مرکزی را مجبور به این کار کند.

این در حالی است که در ماه های گذشته اقتصاددانان و کارشناسان نسبت به این کاهش تصنعی نرخ ارز در کوتاه مدت که می تواند منجر به جهش شدیدتر آن در ماه های آینده شود، هشدار داده اند.
با توجه به مقاومت رییس کل در برابر این خواسته سیاسی و غیراقتصادی، روحانی همتی را در دو راهی عزل یا کناره گیری از انتخابات گذاشته است. شنیده می شود روحانی قصد انتصاب اکبر کمیجانی قائم مقام کنونی در این سمت را دارد که یکی از بانیان از دست رفتن منابع ارزی در دوره سیف و از اقتصاد دانانی است که توان نه گفتن در برابر خواسته های سیاستمداران را ندارد.
حال باید دید در روزهای آتی آیا مقاومت همتی از کاهش تصنعی نرخ ارز که منجر به آسیب شدید به تولید خواهد شد، جلوگیری می شود یا با عزل وی یک بار دیگر اقتصاد در آستانه انتخابات، قربانی تصمیمات و ملاحظات اقتصاد سیاسی خواهد شد.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید