افزایش قیمت سریالی سیمان در راه است. قیمت‌گذاری دستوری، عامل اصلی فشار بر صنعت سیمان است.

 در بازار سرمایه

نشست خبری مدیرعامل شرکت سیمان آبیک پس از بازدید خبرنگاران از بخش‌های متفاوت این کارخانه برگزار شد و در ادامه خبرنگاران پرسش‌های خود را مطرح کردند.

وی با اشاره به رکود پروژه‌های عمرانی و بخش مسکن گفت: صنعت سیمان برنامه‌هایی بلندمدت در پیش رو داشت که به دلیل این رکود نتوانست به آنها دست یابد. در سالهای گذشته میزان بهره‌گیری از ظرفیتهای تولید حدود ۶۰ درصد بود که امسال به ۷۵ درصد افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به این که سهم سیمان در قیمت تمام شده ساخت مسکن ۲ درصد و در سازه‌های بتنی حدود ۳ درصد است، گفت: بر این مبنا تعیین نرخ‌های دستوری برای این تولیدات با هدف کنترل نرخ مسکن توجیه منطقی ندارد. اگر هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در وضع کنونی ۲ میلیون تومان باشد، سهم سیمان از هزینه ساخت حدود ۴۰ هزار تومان است.

مدیرعامل سیمان همچنین به تشریح مشکلات این صنعت پرداخت و گفت: قیمت پایین‌تر از ارزش واقعی این کالای صنعتی، مشکلات صادراتی‌، هزینه‌های حمل‌ونقل و عدم استفاده از ٢۵ درصد ظرفیت این صنعت عمده مشکلات این صنعت را تشکیل می‌دهد.

وی همچنین درباره کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان، تصریح کرد: این رویکرد سرمایه گذاران به صنعت سیمان به دلیل کاهش سود این صنعت رخ داده و دلیل کاهش سود نیز به نادرستی قیمت‌گذاری سیمان مربوط می‌‌شود.

ضمن اینکه جایگزین مناسبی هم برای این کاهش سوددهی در نظر گرفته نشده است که سبب مستهلک شدن این صنعت گردید. به دلیل منطقی نبودن سود کارخانه‌ها به لحاظ به‌روزآوری تکنولوژی و سرمایه‌گذاری مناسب برای بلندمدت، سرمایه‌گذاری منطقی نیز وجود ندارد اما در این زمینه امیدواریم تمهیداتی اندیشیده شود.

گرشابی همچنین درباره ظرفیت تولید سیمان در کشور گفت: ٢۵ درصد ظرفیت سیمان کشور بلااستفاده بوده و متوقف است. در حال حاضر ارزش یک بسته سیمان ۵٠ کیلوگرمی به لحظات قیمتی هم ارزش به طور مثال یک کیلوگرم میوه است. این قیمت‌گذاری نامناسب علاوه‌ بر اینکه به صنعت سیمان کشور آسیب خواهد زد، اقتصاد کشور را هم دچار آسیب می‌کند. علاوه براین سیمان باتوجه به اینکه کالایی حجیم است، در بحث حمل و نقل نیز بسیار دچار مشکل هستیم.

بخش عمده‌ای از حمل سیمان به صورت جاده‌ای و بخش محدودی از آن ریلی است که مختص صادرات است. هزینه‌های حمل و نقل جاده‌ای به دلیل حجیم بودن آن بسیار بالاست. ضمن اینکه در بخش ریلی نیز به دلیل مشکلات در زیرساخت‌ها، عدم دسترسی به خطوط ریلی، قیمت‌های بالای سیستم‌های ریلی نیز از مشکلات این صنعت به حساب خواهد آمد.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید