پیش بینی نفت در ۲۰۲۰ میلادی

 در بازار سرمایه

نتایج نظرسنجی بلومبرگ از تحلیلگران نشان میدهد، قیمت نفت وست تگزاس در سال میلادی آینده به طور میانگین ۵۸ دلار و ۵۰ سنت در هر بشکه و نفت برنت ۶۴ دلار و ۲۵ سنت خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، این قیمت پایین‌تر از قیمت فعلی شاخص نفت آمریکا است اما اندکی بالاتر از میانگین قیمت ۲۰۱۹ محسوب می شود که حدود ۶۶.۹۵ دلار است.

تحلیلگران در نظرسنجی بلومبرگ پیش بینی کردند قیمت نفت برنت که شاخص قیمت بازار جهانی است در سال میلادی آینده به طور میانگین ۶۴.۲۵ دلار در هر بشکه خواهد بود. نفت برنت در سال ۲۰۱۹ چندین بار به بالای مرز ۷۰ دلار در هر بشکه رسید و در چندین مقطع به پایین مرز ۶۰ دلار سقوط کرد.

نظرسنجی بلومبرگ پس از به ‌روزرسانی پیش بینی قیمت بانک های گلدمن ساکس و جی پی مورگان منتشر شده است. این دو بانک انتظار دارند شاخص‌های قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ به میزان اندکی نسبت به سال ۲۰۱۹ رشد کند.

دامین کوروالین و جف کوری، تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی با پیش بینی محدود شدن رشد سطح ذخایر نفت در نیمه اول سال ۲۰۲۰، برآورد خود از قیمت نفت برنت را از ۶۰ دلار به ۶۳ دلار بالا بردند. تحلیلگران جی پی مورگان هم با اشاره به رشد قوی‌تر اقتصادهای نوظهور، میانگین قیمت نفت برنت در سال میلادی آینده را ۶۴ دلار و ۵۰ سنت پیش بینی کردند.

در مقابل، تحلیلگران در نظرسنجی وال استریت ژورنال پیش بینی کردند که با وجود کاهش بیشتر تولید اوپک، در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ قیمتها در سطوح فعلی نسبتا ثابت خواهند ماند. مجموع دیدگاه های بازار نسبت به قیمت‌های نفت، انتظار برای پایین ماندن قیمت‌ها را نشان می‌دهد.

با وجود این که اوپک و شرکایش که در راس آنها روسیه قرار دارد، موافقت کردند که در سه ماه ابتدایی سال جدید میلادی، مجموعا تولیدشان را به ۱.۷ میلیون بشکه در روز محدود کنند، مشکلات مربوط به پایبندی برخی از اعضای این گروه مانع از راحتی خیال معامله‌گران و تحلیلگران شده است.

اظهارات مقامات روسیه در هفته جاری شاخص‌های قیمت را تحت فشارهای کاهشی قرار داد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اظهار داشت: شرکای اوپک پلاس ممکن است در مقطعی در خصوص کاهش بیشتر تولید بازنگری کنند.

وی به شبکه تلویزیونی آر بی سی روسیه گفت: ما هر گزینه‌ای شامل تسهیل سهمیه‌های کاهش تولید یا ادامه توافق را می‌توانیم بررسی کنیم.

این در حالی است که، آمریکا و همچنین نروژ، برزیل و گویان رشد عرضه جهانی نفت را هدایت می‌کنند. گویان یک تازه وارد در صحنه نفت بین‌المللی است که اوایل ماه میلادی جاری شاهد آغاز تولید در چاه لیزای یک شرکت اکسون موبیل بود. این چاه در بلوم استابروک حفاری شد که اکسون در چند سال اخیر چندین کشف نفتی در آنجا داشته است.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید