آینده بورس

 در News, اخبار, اقتصادی

 

از منظر کلی و کلان هیچوقت تا به این حد به آینده بورس خوش بین نبودم. با اتفاقاتی که در شش ماه اخیر و بالاجبار و به منظور جبران بخشی از کسر بودجه توسط دولت اتفاق افتاد هم بورس رشد شگفت آوری داشت و هم تقریبا همه ی افراد سهامدار بورسی شدند و هم نقدینگی قابل توجهی وارد بورس شد و بخش عظیمی از آن فعلا در بورس محبوس است.
و اما چند نکته مهم:
۱) شرایط اصلاحی بازار را بطور کلی با شرایط اصلاحی سالهای ۹۲ و ۹۳ مقایسه کنید و صنایع و سهام دارای رشد تاخیری و ضرایب بتای منفی توجه ویژه داشته باشید.
۲) به نکته اول بررسی حجم و تعداد معاملات را اضافه کنید.
۳) به شرایط ناشی از بحران کرونا توجه جدی کنید و سهام صنایع مورد نیاز و اقبال بازار مصرف را در سبد خود داشته باشید.
۴) در سهام شرکتهای سودده و دارای طرح توسعه سرمایه گذاری کنید.
۵) روند بودجه دولت و کسری آنرا تحت نظر داشته باشید و از سهام صادرات محور غافل نشوید.
۶) دولت برای جبران کسری بودجه و تامین هزینه های جاری چوب حراج به داراییها زده است و با شرایط موجود این وضعیت در دولت بعدی هم ادامه خواهد داشت.
۷) اقتصاد ایران همچنان به شدت به درآمد نفتی وابسته است و ناگزیر برای جبران کسری این درآمد به افزایش قیمت دلار متوسل خواهد شد. به افزایش ارزش جایگزینی شرکتها بر اثر افزایش قیمت دلار توجه کنید.
۸) به دلیل کسری بودجه و کاهش درآمد، دولت به سمت کاهش سوبسید انرژی خواهد رفت، در نتیجه سهام نیروگاهی و سیمانی و دارویی در سبد داشته باشید.
۹) نمایندگان دولت بعدی ضمن حفظ ظاهر بورسی از هر اقدامی جهت کنترل و کاهش رشد شاخص کوتاهی نخواهند کرد تا بتوانند شاخص کل را با عدد پایین تری تحویل بگیرند.
۱۰) از خرید دارا یکم و دارا دوم غافل نشوید هر چند بنده دارا یکم را بیشتر می پسندم.
۱۱) حتی اگر نگاه بدبینانه ای نسبت به اصلاح دستوری شاخص داشته باشیم به دلیل گسترده شدن بورس در میان عموم مردم و درگیر شدن تمام ارکان نظام با بورس، مجبور به حمایت در حد آستانه بروز آشوبهای اجتماعی خواهند بود.(شاخص یک و نیم میلیون واحد از این منظر حیاتی است)
۱۲) از منظر تکنیکال رشد خیره کننده ای در انتظار شاخص کل است که از نظر بنیادی یا باید منتظر اَبَر تورم باشیم یا نوید آشتی با دنیا را می دهد.
۱۳) سرمایه گذاری از طریق بورس، سود تضمینی ندارد و در آینده نوسانات بازار بیشتر خواهد شد و تحلیل بازار سخت تر می شود. بنابراین پول و سرمایه ای که بابتش باید هزینه پرداخت کنید را بدون تحلیل کافی و مناسب و از روی تقلید وارد بورس نکنید…..

#آینده_بورس
#علیرضا_امیرفراهانی

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید