۹۰ درصد واگن های صادراتی به ترکمنستان،سیمان است

 در News, اخبار, اخبار مرتبط با سهام, اقتصادی, بازار سرمایه

عضو اتاق بازرگانی:

اکنون بالای 90 درصد واگن های صادراتی برای سیمان است و بقیه کالاها مانند مواد شیمیایی و مواد آرایشی بهداشتی بدون واگن در مرز مانده اند. این موضوع تا جایی ادامه پیدا کرده که قسمت موتور و تاسیسات یخچالی واگن یخچالدار را برمی دارند تا بارسیمان بیشتری جای بگیرد.

  • علی شریعتی در رابطه با جزئیات افزایش صادرات  سیمان به ترکمنستان به ایلنا گفت: در حال حاضر اقلامی که به ترکمنستان خصوصا از مرز اینچه برون صادر می شوند، عبارتند از؛ سیمان، کاشی، مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی است که سهم سیمان در این کالاها 70 درصد است.

 

  • وی ادامه داد: به دلیل شیوع ویروس کرونا صادرات کامیونی به ترکمنستان ممنوع شده است و تنها ارتباط ریلی و دریایی با این کشور وجود دارد. از آنجایی که ارتباط دریایی مشکلات خاص خود را دارد، صادرکنندگان مسیر ریلی را در اولویت قرار می دهند.

 

  • ما برای صادرات به این کشور دو مرز سرخس مشهد و اینچه برون را داریم. متاسفانه در ماه گذشته بدلیل وجود پاره ای از مشکلات، صادرات سیمان متوقف شده بود.

 

  • عضو اتاق بازرگانی اضافه کرد: باید توجه داشت که 30 تا 40 درصد خروجی کالا از مرز اینچه برون است. اما اکنون که صادرات آزاد شده، طرف ترکمن که طرف دولتی و پر قدرتی هم است، به گونه ای برنامه ریزی می کند که سریعا محموله سیمان را از ایران خارج کند. اکنون روزانه نزدیک به 30 الی 40 واگن صادرات رزرو شده برای سیمان وجود دارد.

 

  • وی ادامه داد: زمانی که واگن برای باری رزرو شده باشد حتی اگر یکی یا دو روز در مرز بماند پول خواب آن را حساب می کنند و محموله دیگری در آن حمل نمی شود. اکنون بالای 90 درصد واگن ها برای سیمان است و بقیه کالاها …

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید