مقایسه صورت‌های مالی ۶ ماهه سه بانک‌ بورسی ملت ، صادرات و تجارت

 در News, اخبار, بازار سرمایه

بررسی صورت‌های مالی سه بانک‌ تجارت، ملت و صادرات در نیمه نخست سال نشان می دهد وضعیت زیان این گروه بطور نسبی بهبود یافته است.

 • به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از دنیای اقتصاد، مطالعه صورت‌های مالی بانک‌ها در نیمه نخست سال‌ جاری نشان می‌دهد با وجود بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا و تشدید تحریم‌های آمریکا، بسیاری از بانک‌ها با اتخاذ راهبردهایی از جمله افزایش مبادلات ارزی و افزایش درآمدها و فعالیت برای بازگشت مطالبات مشکوک‌الوصول توانسته‌اند تا حدود زیادی زیان را کاهش داده و در مواردی حتی این زیان را به سود تبدیل کنند.
 • براین اساس، سه بانک صادرات، ملت و تجارت که به سه قلو‌های بانکی شهرت دارند با توجه به سابقه زیاندهی در چند سال پیاپی طی سال گذشته و ۶ ماهه اخیر عملکرد بهتری را به نمایش گذاشته‌اند.
 • کارنامه بانک ملت نشان می‌دهد اگرچه این بانک نتوانسته رتبه نخست را در کسب درآمدهای مشاع در بین بانک‌ها حفظ کند و به رتبه دوم تنزل یافته اما با ثبت سود حدود ۶.۹ هزار میلیارد تومانی همچنان رتبه نخست سودآوری را در بین بانک‌ها به خود اختصاص داده است. این رقم حکایت از رشد ۳۵۱ درصدی سوددهی این بانک در نیمه نخست سال و ۱۷۶درصدی در ۱۲ماهه سال ۹۸ دارد.
 • سهم بانک ملت از درآمدهای مشاع هم به ۴.۵ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه قبل رشد ۴۵درصدی نشان می‌دهد. جهش سودآوری بانک ملت نتیجه ۳برابر شدن درآمدهای غیر مشاع این بانک نسبت به نیمه نخست سال ۹۸ است. دلیل اصلی این رشد هم رشد ۱۶برابری درآمدهای شرکت از محل مبادلات ارزی اعلام شده اما در بخش هزینه‌ها رشد بیش از ۱۰برابری هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول موجب افزایش ۱۳۱درصدی جمع هزینه‌ های این بانک شده است.
 • بانک تجارت در نیمه نخست سال روند رو به رشد را از نیمه دوم سال ۹۸ ادامه داده است. صورت‌های مالی ۶ ماهه این بانک در سال‌ جاری نشان می‌دهد از محل فعالیت‌های مشاع، سودی معادل ۲.۷ هزار میلیارد تومان کسب کرده در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است. این ارقام نشان می‌دهد درآمد بانک تجارت در این مدت سه برابر شده است.
 • در بخش درآمدهای غیرمشاع نیز شناسایی درآمد ۴.۷ هزار میلیارد تومانی نشان از رشد سه برابری آن دارد که مهم‌ترین دلیل آن جهش سه برابری درآمدها از محل مبادلات ارزی است. در بخش هزینه‌ها اما این بانک شاهد رشد قابل‌توجهی بوده که جمع کل هزینه‌ها را با رشدی ۶۷ درصدی مواجه کرده که دلیل عمده آن رشد ۱۱۵درصدی هزینه‌های کارکنان است.
 • در مجموع بانک تجارت توانسته زیان هزار میلیارد تومانی در ۶ ماه ۹۸ را به سود بیش از هزار میلیارد تومانی در ۶ماهه ۹۹ تبدیل کند. هر چند میزان سود شناسایی شده در مقایسه با زیان انباشته رقم قابل توجهی نیست اما تداوم سودآوری این بانک نشانه امیدوار کننده‌ای برای سهامداران است.
 • کارنامه مالی بانک صادرات هم در ۶ ماه سال‌جاری نشان می‌دهد با رشد ۵. ۳ برابری درآمدهای مشاع روبرو بوده است. جمع درآمدهای مشاع بانک حدود ۷ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴۹درصد رشد نشان می‌دهد. در بخش درآمدهای غیرمشاع نیز بانک موفق شده درآمد ۵.۲ هزار میلیارد تومانی شناسایی کند که این رقم در مدت مشابه سال قبل حدود ۲.۲ هزار میلیارد تومان بوده است.
 • رشد درآمد‌های غیرمشاع بانک صادرات برخلاف بسیاری از بانک‌های دیگر ناشی از مبادلات ارزی نبوده بلکه از محل سود و وجه التزام بوده است. در بخش هزینه‌ها این بانک با رشد حدود ۷۱ درصدی مواجه بوده که دلیل عمده آن رشد هزینه کارکنان، مطالبات مشکوک‌الوصول و هزینه‌های مالی بوده است.
 • سود خالص بانک صادرات در نیمه نخست سال ۵ هزار میلیارد تومان گزارش شده که این رقم ۱۰برابر سود ۶ ماهه سال ۹۸ است. با توجه به این روند و عرضه سهام گروه مالی سپهر صادرات در نیمه دوم سال بانک صادرات می‌تواند با جبران زیان انباشته و گزارش سود انباشته، خبرهای امیدوارکننده‌ای برای سهامداران داشته باشد.
 • بررسی اجمالی عملکرد سه بانک‌ در این مدت نشان می‌دهد در مجموع وضعیت آنها با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی بطور نسبی بهبود یافته که دلیل عمده آن ناشی از مبادلات ارزی و سود عملیاتی بوده اما در عین حال هزینه‌های این بانک‌ها در بخش کارکنان، مطالبات مشکوک‌الوصول و هزینه‌های مالی هم افزایش داشته است.

 

 

 

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید