دستور بررسی مجدد لوایحFATFتوسط رهبری بی‌سابقه است…

 در News, اخبار, بازار سرمایه

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، موافقت رهبری با بررسی مجدد لوایح FATF در این مجمع را پدیده‌ای جدید خواند و گفت: چنین مسئله‌ای سابقه نداشته و باید سازوکار جدیدی تعریف شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمد صدر درخصوص موافقت رهبری با بررسی مجدد لوایح FATF و اعلام آن به اعضای مجمع تشخیص به روزنامه اعتماد گفت: این‌ طور نیست که خبر را از داخل مجمع تشخیص مصلحت نظام داده باشند. خبر را از طریق گفت‌وگوی معاون حقوقی رئیس‌جمهور و اخبار منتشره در رسانه‌ها فهمیدم ولی هنوز در مجمع تشخیص مطرح نشده است. نه در جلسه شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام و نه در جلسه کمیسیون سیاسی مجمع این خبر مطرح نشده اما مشخص است که صحیح است.
وی درباره روند بررسی مجدد لوایح الحاقی افزود: موافقت رهبری با بررسی مجدد لایحه یا موضوعی در مجمع تشخیص مصلحت نظام پدیده‌ای جدید بشمار می‌رود و هرگز چنین مساله‌ای سابقه نداشته است. از این‌ رو باید سازوکار جدیدی برای بررسی آن تعریف شود. در حال حاضر دقیق مشخص نیست مجمع تشخیص مصلحت نظام چه سازوکاری را برای بررسی مجدد لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی در پیش خواهد گرفت. آن چه تا آن زمان مهم است، موافقت رهبری با بررسی مجدد لوایح FATF و بازگشت این لوایح به دستور کار مجمع است. برای تعیین تکلیف مابقی موارد باید منتظر ماند.

این عضو مجمع تشخیص باتوجه به اینکه برخی اعضای مجمع از جمله مخالفان تند و تیز لوایح FATF بشمار می‌رفتند درخصوص امیدوارتر شدن نسبت به سرنوشت این لوایح و تصویب آن با موافقت رهبری توضیح داد: با توجه به موافقت رهبری با بررسی مجدد این لوایح، رویکرد اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام این‌ بار مثبت‌تر می شود. همین که دستور بررسی مجدد از سوی رهبری آن‌ هم پس از نامه روحانی و ذکر مطالبی از سوی وی صادر شده، احتمالا رویکرد جدیدی حاکم خواهد شد ولی باید منتظر ماند و دید به کجا خواهد رسید. هر چند که امیدوارم این‌ بار لوایح FATF به نتیجه رسیده و تصویب شوند.
صدر درخصوص مسئولیت سکوت دو ساله ایران در قبال این لوایح و ضررهای تحمیل شده، عنوان کرد: نمی‌توانم پاسخ خاصی به این سوال بدهم اما چیزی که عیان است، چه حاجت به بیان است. تمام مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام به اطلاع رهبری می‌رسند بنابراین بهطور کامل در جریان مباحث هستند. اینکه نام دستور بررسی مجدد لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی را چه بگذاریم و بگوییم حکم حکومتی هست یا نیست، چندان مشخص نیست چراکه نه‌تنها این مساله سابقه ندارد بلکه هنوز سازوکار بررسی مجدد آن در مجمع مشخص نشده…

اما نکته عیان آن است که پس از دستور ایشان، مجمع مجددا لوایح FATF را در دستور کار قرار داده و احتمالا در اولین جلسه به بررسی مجدد خواهد پرداخت .وی درباره زمان برگزاری اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از موافقت رهبری با بررسی مجدد این لوایح تصریح کرد: هفته گذشته در مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از مدت‌ها که شورای مجمع جلسه نداشت، جلسه‌ای را بصورت مجازی برگزار کردیم اما اینکه جلسه آینده مجمع چه زمانی خواهد بود، مشخص نیست و منتظر اعلام هستیم.
صدر درخصوص واکنش رییس مجلس و رییس کمیسیون امنیت ملی به بررسی مجدد این لوایح گفت: اطلاعی از واکنش مجلس ندارم. آنها خود می‌دانند که می‌خواهند چه اقدامی انجام دهند. بارها و بارها خواستار تصویب این لوایح شدیم و همچنان نیز خواستار تحقق این مساله هستیم چراکه فکر می‌کنیم اگر این لوایح به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام نرسد، روابط بانکی و تجاری ایران با جهان با مشکلات بسیار جدی مواجه خواهد شد. عدم تصویب این لوایح کمکی است به تحریم‌های آمریکا. واشنگتن امروز تلاش می‌کند تمام روابط تجاری، مالی و اقتصادی ایران با جهان را قطع کند. از این‌ رو نباید با عدم تصویب لوایح FATF در این مسیر به آنان کمک کنیم.

 

 

 

 

 

 

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید