اثر منفی افزایش قیمت ۲۵۰ درصدی مازوت و قطعی گاز شرکت های سیمان

 در News, اخبار, اخبار مرتبط با سهام, اقتصادی, بازار سرمایه, بازارهای جهانی

مدیرعامل سرمایه‌گذاری سیمان تامین با اشاره به افزایش قیمت بیش از ۲۵۰ درصدی مازوت و قطعی گاز برخی کارخانه ها ، فروش کمتر از ۴۵۰ هزار تومانی هر تن سیمان را غیر قابل توجیه اقتصادی دانست .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، رضا جمارانیان با انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری سیمان گفت: قیمت سیمان به‌گونه‌ای است که از توان کارخانه‌های این صنعت برای ادامه روند تولید به‌شدت کاسته شده و کارخانه‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده‌اند. اگر قیمت‌گذاری بر مبنای واقعیت‌ های اقتصادی در دستور کار قرار نگیرد در ادامه شاهد بروز مشکلات بزرگ‌تر و بعضاً از بین رفتن این صنعت خواهیم بود.
وی درخصوص اثر افزایش نرخ سیمان بر قیمت مسکن توضیح داد: اثر قیمت سیمان بر مسکن کمتر از یک درصد است و افزایش نرخ این محصول ارتباطی به رشد قیمت مسکن ندارد. متاسفانه برخی به دلیل اینکه از افزایش قیمت مسکن سود می‌برند، تلاش می‌کنند تا هر اتفاقی را به افزایش قیمت سیمان ربط بدهند اما در واقعیت این‌طور نیست.

بر اساس گزارش‌های رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس، قیمت سیمان کمتر از یک درصد بر قیمت مسکن تاثیر دارد و این موضوع بیشتر بهانه‌جویی برای سرکوب قیمت این محصول است.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه قیمت سیمان تابع واقعیت‌های اقتصادی نیست، افزود: افزایش قیمت در بخش نهاده‌های تولید سیمان بر قیمت نهایی این محصول اعمال نشده است. قیمت نهایی هر محصولی وابسته به نوسانات قیمت در بخش نهاده‌های تولید است اما به دلیل قیمت‌گذاری دستوری این اتفاق در صنعت سیمان رخ نداده و آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کرده است.
جمارانیان با اشاره به افزایش قیمت مازوت و عدم اثر این افزایش قیمت بر سیمان تصریح کرد: از یک‌طرف شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مازوت موردنیاز صنعت سیمان را به‌موقع و در ۶‌ ماه گرم سال به کارخانه‌ها تحویل نداد و از طرف دیگر اکنون قیمت این سوخت بیش از ۲۵۰ درصد گران شده و تامین آن با توجه به قیمت کنونی سیمان توجیه اقتصادی ندارد. گاز برخی از کارخانه‌ها نیز قطع ‌شده و ترکیب این عوامل منجر شد فروش هر تن سیمان با استفاده از مازوت در قیمت‌های کمتر از ۴۵۰ هزار تومان به ازای هر تن فاقد توجیه اقتصادی باشد. بر این مبنا باید قیمت سیمان هرچه سریع‌تر اصلاح شود تا کارخانه‌ها بتوانند با حداقل‌های ممکن ادامه روند تولید را در دستور کار قرار دهند.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید