خطر تعطیلی صنعت سیمان با سیاست‌ های غیرکارشناسی/ درخواست آزادسازی

 در News, اخبار, اخبار مرتبط با سهام, اقتصادی, بازار جهانی, بازار سرمایه
رئیس انجمن سیمان با انتقاد از سیاست‌ گذاری های غیرکارشناسانه،نسبت به خطر تعطیلی این صنعت هشدار داد و خواستار حذف قیمتگذاری دستوری شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا جمارانیان با انتقاد از سیاست‌ گذاری های غیرکارشناسانه به ایسنا گفت: این صنعت طی هفت ماه سال جاری در بسیاری از شاخص‌ها از جمله تولید و تحویل داخلی رشد ۱۳ و ۱۸.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال فبل داشته اما نه تنها مورد حمایت قرار نمی‌گیرد بلکه با برخی سیاست‌های ناعادلانه و اشتباه سود اصلی افزایش تولید و تحویل عاید دلالان می‌شود و تولیدکنندگان توان ادامه فعالیت‌ را از دست می‌دهند.

وی افزود: در شرایط کنونی هرچقدر سیمان بیشتر تولید شود،کارخانه‌هابیشتر آسیب می‌بینند. به دنبال هیچ امتیاز خاص و ویژه‌ای نیستیم اما توقع داریم همچون فولاد، آهک، آجرسازی و… قیمت این محصول نیز به طور آزاد و مبتنی بر واقعیت‌های اقتصادی تعیین شود.

این مقام مسئول ادامه داد: قیمت کنونی هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی تیپ دو، معادل ۱۵.۵ هزار تومان قیمت‌گذاری شده که با احتساب هزینه حمل‌ و سود فروش باید حدود ۱۹.۵ هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد.در حالی که در بازار تهران کمتر از ۴۰ هزار تومان یافت نمی‌شود.

جمارانیان گفت: واحدهای تولیدی در صورت ادامه این شرایط توان مقاومت را در مقابل عدم تطبیق قیمت دستوری با واقعیت‌های اقتصادی از دست می‌دهند و دیگر نمی‌توانند مسیر تولید را ادامه دهند. روندی که طی آن قیمت سیمان کشف و ابلاغ شده، مورد تایید صنعتگران این عرصه نیست.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید