انجام پروژه تحقیقاتی و اجرایی بتن اسفنجی در کارخانه سیمان نهاوند

 در News, اخبار, اقتصادی, بازار سرمایه

به همت واحد تحقیق و توسعه شرکت سیمان نهاوند، پروژه تحقیقاتی بتن اسفنجی (متخلخل) با موفقیت در این واحد صنعتی اجرا شد.

پدیده نفوذ ناپذیر بودن معابر شهری مشکلات بسیاری را در پی داشته است که از آن جمله می‌توان به آبگرفتگی معابر در هنگام وقوع بارندگی اشاره نمود؛ پدیده‌ای که به نوبه خود می‌تواند تردد عابرین پیاده حتی خودروها را با مشکل مواجه سازد.
به منظور مدیریت هر چه بهتر روان‌آب‌های سطحی از راهکارهای مختلفی نظیر ساخت نهرها و و نفوذ پذیر نمودن سطح روسازی استفاده می‌شود؛ با توجه به لزوم استفاده ازروان‎آب سطحی برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی و حفظ تعادل زیست‌محیطی مناطق شهری، امروزه استفاده از تکنیک روسازی متخلخل در معابر شهری (که نوعی از کاربرد بتن سبک است) از اهمیت ویژه‌ای در کشورهای مختلف برخوردار است.
این روش می‌تواند از طریق حذف بخشی از آلاینده‌های روان‌آب، در بهبود کیفیت آبی که به لایه‌های خاک زیرین نفوذ می‌کند نیز موثر باشد.

بتن متخلخل مخلوطی از مصالح درشت دانه، مصالح ریزدانه بسیار کم، سیمان و آب با اسلامپ در بازه (0تا3 ) می‌باشد؛ بتن متخلخل بدلیل مقدار کم ریزدانه یا فاقد ریزدانه بودن، دارای ساختاری متشکل از حفره‌های به هم پیوسته است که امکان عبور سریع آب از میان حفرات را فراهم می‌سازد.
روسازی بتن متخلخل pcp)) نقش اساسی در کنترل کیفیت آب و مدیریت روان‌آب حاصل از بارندگی را ایفا می‌کند؛ در نتیجه سطح ایمنی معابر افزایش می‌یابد.
روسازی بتن متخلخل دارای چندین ویژگی سودمند دیگر نظیر کاهش آلودگی صوتی، کاهش گرما، حفظ اکوسیستم محلی، تقویت ذخایر آب منطقه‌ای، حفظ رشد درختان و کاهش هزینه‌های تاسیساتی را دارد.
تاکنون تحقیقات جامع اندکی در ارتباط با بتن متخلخل انجام شده و بیشتر این تحقیقات تا زمینه تعریف، توضیح در مورد عملکرد، نحوه اجرا و روش‌های تعمییر و نگهداری جلوتر نرفته‌اند.
پس از بررسی ادبیات موضوع و پیشینه پژوهش، مشاهده شد که هنوز خلاء مطالعاتی در حوزه بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی روسازی بتن متخلخل بر اساس طرح اختلاط بهینه وجود دارد.
در این پژوهش برای ساخت نمونه‌های بتن متخلخل از سیمان تیپ دو کارخانه سیمان نهاوند استفاده شده است. در مرحله اول مصالح درشت دانه شسته شد.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید