کارخانجات سیمان در خوزستان با چالش تامین سوخت جایگزین روبه رو هستند

 در News, اخبار, اقتصادی

 دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با اشاره به اینکه هرساله با آغاز فصل سرما، گاز برخی صنایع به‌ویژه کارخانجات سیمان استان قطع می‌شود گفت: تامین سوخت جایگزین این کارخانجات به‌دلیل ناتوانی برخی شرکت‌های حمل با تاخیر انجام شده و روند تولید این محصول را باچالش روبه‌رو کرده است.

به گزارش سیمان خبر، شهلا عموری با تاکید بر اینکه فرآیند تامین سوخت جایگزین (مازوت) در ایام قطع گاز طی سال های متمادی تاکنون به یک معضل و چالش اساسی برای صنعت سیمان در خوزستان تبدیل شده است گفت: انشعاب گاز یکی از زیرساخت‌های کارخانجات محسوب می‌شود که برای آنها سرمایه‌گذاری و از بودجه داخلی شرکت‌های سیمان هزینه شده است.
وی با بیان اینکه امسال فرآیندهای تامین سوخت جایگزین همزمان با قطع گاز کارخانجات آغاز شده گفت: روند تامین مازوت به‌دلیل ناتوانی برخی شرکت‌های حمل با تاخیر در حال انجام است.
دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان ادامه ‌داد: انتظار می‌رود باهماهنگی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اهواز، روند ذخیره سازی سوخت جایگزین این کارخانجات از اواسط تابستان و یا اوایل پاییر انجام گردد.

رییس اتاق بازرگانی اهواز بیان‌داشت: تاخیر پیش آمده در تامین این فرآورده سوختی باعث نگرانی‌های جدی در روند تولید محصول سیمان در کارخانجات شده است.
وی با تاکید بر اینکه با برگزاری نشست‌های کارشناسی که در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با موضوع تامین سوخت مازوت کارخانجات سیمان اظهارداشت: تلاش می‌شود با هماهنگی که صورت می‌گیرد بخشی از این تاخیر در سال جاری برطرف شود اما این مشکل باید برای سال‌های آینده به‌صورت اساسی مورد پیگیری قرار گیرد.
عموری با بیان اینکه دولت در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان‌های کشور طرح انتخاب وزیر معین برای هر یک از استان‌های کشور را اجرایی کرده است گفت: باتوجه به تعیین وزیر نفت به عنوان وزیر معین استان باید یادآورشد که بخش مهمی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنایع پایین دست خوزستان بخصوص در حوزه تامین مواد اولیه مربوط به وزارت نفت است.
رئیس اتاق بازرگانی اهواز خاطرنشان‌کرد: تامین سوخت مازوت کارخانجات سیمان استان از ذخایر صادراتی در آبادان و ماهشهر نیز موضوعی است که شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان از وزارت نفت در حال مطالبه و پیگیری است. عموری بیان‌داشت: یکی از عوامل تحمیل هزینه‌های مازاد بر صنعت سیمان در استان قیمت حمل و جابجایی سوخت جایگزین از مبدا دیگر استان‌ها از جمله فارس و مرکزی محسوب می‌شود.

وی با تاکید براینکه صنعت سیمان از حاشیه سود بسیار محدودی برخوردار است تصریح‌کرد: باتوجه به این شرایط، شرکت‌های سیمان استان برای حفظ اشتغال موجود، همه ظرفیت‌های موجود خود را بکارگرفته‌اند تا تولید محصول همچنان ادامه یابد.
دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با تاکید بر اینکه به منظور جبران بخشی از هزینه‌های حمل مازوت از دیگر استان‌های کشور به مقصد کارخانجات، تامین این فرآورده نفتی از محل پایانه‌های صادراتی آبادان و یا ماهشهر ضروری است گفت: این موضوع مطالبه جدی شرکت‌های سیمان در استان خوزستان است تا از این طریق علاوه برکاهش هزینه‌ها، تاخیر در فرآیند تامین و اختصاص مازوت مورد نیاز در زمان قطع گاز جبران شود.
عموری یادآورشد: موضوع تامین سوخت مازوت از شهرهای آبادان و ماهشهر باید با جدیت از طریق وزارت نفت مورد پیگیری قرار گیرد.
بر اساس این گزارش شرکت های سیمان استان خوزستان استفاده از سوخت مازوت با وجود یارانه‌ای بودن آن را فاقد صرفه اقتصادی می دانند اما به منظور تداوم فعالیت خطوط تولید، ناگزیر هزینه‌های تامین و حمل این فرآورده سوختی را پرداخت می‌کنند.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید