افزایش قیمت سیمان در انتظار تایید دستگاه‌های ذی‌ربط

 در News, اخبار, اقتصادی, بازار سرمایه

 

 

محمدرضا احسان‌فر، عضو هیات‌مدیره انجمن کارفرمایی تولیدکنندگان صنعت سیمان در این خصوص گفت: موافقت صورت گرفته هنوز به قطعیت کامل نرسیده است و باید به تایید دستگاه‌های ذی‌ربط مانند سازمان حمایت برسد.

 

به گزارش سیمان خبر، محمدرضا احسان‌فر، عضو هیات‌مدیره انجمن کارفرمایی تولیدکنندگان صنعت سیمان می‌افزاید: واقعیت این است با تصمیماتی که در طول دهه گذشته گرفته شده است، این صنعت را در مسیر نابودی قرار داده‌اند. چگونه کارخانه‌ای که هزینه سرمایه‌گذاری آن ۱۵۰ میلیون دلار معادل حدود ۳ هزار میلیارد تومان است باید بیش از ۱۰۰ سال منتظر بازگشت اصل سرمایه باشد؟! قطعا این اتفاق معنایی جز قرار گرفتن در مسیر نادرست ندارد
احسان‌فر ادامه می‌دهد: چنانچه صنعت سیمان بخواهد بر اساس نرخ تورمی‌که بانک مرکزی برای بخش تولید محاسبه کرده قیمت‌ها را افزایش دهد، باید حدود ۳۴۴ درصد افزایش قیمت داشته باشیم و اگر بخواهیم بر اساس شاخص ارز قیمت‌ها را افزایش دهیم باید حدود ۲ هزار درصد قیمت‌ها افزایش یابد؛ چرا که حدود ۱۰ سال قیمت‌ها را ثابت نگه داشته‌اند.
وی می‌گوید: تصمیمات در درون انجمن و با حضور مدیران عامل گرفته شده و خواسته ما از مسوولان محترم این است که یا فرمول یک به ۳۰ قیمت فولاد لحاظ شود یا ۸۰ درصد نرخ صادرات فوب بندرعباس در نظر گرفته شود. هر کدام که اعمال شود، تقریبا به همین عدد ۶۳ درصد می‌رسد که در واقع سیمان از ۲۲۰ هزار تومان به ۳۶۰ هزار تومان رسیده است. سال‌هاست سیمان بدون هیچ دلیلی در گروه قابل کنترل و مشمول قیمت‌گذاری قرار گرفته است و نتیجه اینکه امروز ماهانه ۱۲هزار میلیارد تومان به خاطر این سرکوب قیمتی وارد بخش واسطه‌گری می‌شود.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید