آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق

 در News, اخبار, اقتصادی, بازار سرمایه

جزییات توافق آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق تا یک ماه آینده

اسفندماه سال ۹۹ مسئولان دو کشور(ایران,عراق) در مصاحبه هایی به طور رسمی از پرداخت بدهی ها عراق به ایران خبر دادند, عراق معافیت‌هایی در زمینه بازگشت پول های بلوکه شده ایران دریافت کرده است و می تواند فارغ از تحریم ها بدهی های خود را به ایران پرداخت کند.
بعد از مذاکره ی دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بانک تجارت عراق, بانک اعلام کرد که در حال حاضر تجار ایرانی می توانند با استفاده از پول های بلوکه شده، تجارت خود را انجام دهند.

 

 

حسینی با اشاره به سایر شرایط این توافق، افزود: از سوی دیگر شرکت های توانیر و گاز ایران باید شرکت‌های ایرانی را در نامه‌ای معرفی و تایید کنند و همچنین شرکت عراقی طرف معامله در زمینه دارو و غذا باید تخصص و سابقه کار داشته باشد.
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق خاطرنشان کرد: بر اساس این دستورالعمل شرکت ایرانی کالاهای مورد نظر خود را از عراق خریداری کرده و زمانی که کالا وارد آب های ایران شود ۹۰ درصد و در زمان تخلیه بار ۱۰ درصد باقی مانده از پول های ایران در بانک عراق آزاد خواهد شد.
به گفته حسینی، طبق بخش دیگری از این توافق، در صورت خرید اقلام کشاورزی و دارویی، تایید وزارت کشاورزی و دارویی عراق الزامی است و بعد از استعلام مالیاتی کالا قابل تبادل می شود.
در تلاش هستیم تا شرکت های عراقی را وارد این روند کنیم ,در صورتی که بخواهیم پول های ایران را در تجارت با شرکت‌هایی غیر از شرکت های عراقی آزاد کنیم نیاز است که شرکت مورد نظر در بانک تجارت عراق حساب باز کند تا بتوان هزینه کالای خریداری شده را به حساب شرکت خارجی پرداخت کنیم….

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید