راهکار عبده‌تبریزی برای نجات بازار سرمایه…..

 در News, اخبار, بازار سرمایه

راهکار عبده‌تبریزی برای نجات بازار سرمایه…..

بازار سرمایه نیازمند یک مدیریت جدی با اولویت‌بندی‌ سه‌گانه است…
«امروز در بازار سرمایه مشکلات زیادی وجود دارد که مقام ناظر نمی‌تواند به آنها رسیدگی کند. مثل محدودیت دامنه نوسان، میزان سهام شناور، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های معاملات الگوریتمی، مشکلات بازارگردانی، کنترل دستکاری در قیمت‌ها و … . در واقع مداخلات مدیران در جلوگیری از ریزش بازار اغلب بی‌اثر بوده است.»
این کارشناس ارشد بازارهای مالی گفت: یک مدیر باید به اولویت‌ها بپردازد…
ادامه داد: به نظر من اولویت اول بسط سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است. در آمریکا بیش از ۱۰ میلیون نفر مستقیم معامله نمی‌کنند و اغلب مردم با صندوق‌ها کار می‌کنند. ما هم باید به این سمت حرکت کنیم. با افزایش صدور مجوز، صندوق‌‌های این هدف دست‌یافتنی است و موجب می‌شود مجامع شرکت‌ها تقسیم هم بهتر اداره شوند. این حجم بزرگ از سرمایه‌گذاران را باید به طور غیر مستقیم مدیریت کرد.

 اما اگر موسسات مدیریت دارایی کافی داشتیم یا اگر سبدگردان‌ها با دانش عمل می‌کردند و دنباله‌روی مردم نمی‌شدند، امروز مشکلات کمتر می‌بود. او افزود: اولویت دوم دامنه نوسان است. در شرایط امروز که بازار گسترش پیدا کرده است، باید به تدریج دامنه نوسان حذف شود. شاید بهتر باشد از شرکت‌هایی که سهام شناور زیادی دارند و معتبرترند شروع کنیم و کم کم دامنه نوسان دیگر شرکت‌ها هم تا پایان سال ۱۴۰۱ حذف شود. البته با حذف حجم مبنا مخالفم چرا که این ابزاری است که با سفته‌بازی مقابله می‌کند.

مورد فوری دیگر افرادی هستند که در بازار ضرر کرده‌اند و زندگی آنها با مشکل روبرو شده است. بر اساس آمار یکی از شرکت‌های کارگزاری، این شرکت پنج میلیون نفر سرمایه‌گذار جدید جذب کرده که متوسط سرمایه آنها زیر ۱۵ میلیون تومان است. می‌توان با روش‌هایی از افرادی که سالانه زیر ۱۰۰ میلیون تومان گردش داشتند، حمایت کرد. مثلا تامین اجتماعی اوراق تبعی برای سهام شرکت‌های زیر مجموعه خود منتشر کند یا بانک رفاه به سهامداران آنها وام دهد تا نقدینگی به دست آورند. البته نباید توقع داشت صندوق‌های عمومی و ملی از سهامداران حمایت کنند و باید از صندوق‌های داخل بازار کمک گرفت.

 

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید